California Association of School Psychologists



 

2014


Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Tyson Dickinson

Region III

    • Dedar Gill

Region IV

    • Beverly Williams

Region V

    • Jan Van Horn

Region VI

    • Richard Kleindienst

Region VII

    • Meghan Smith

Region VIII

    • Barbara D’Incau

Region X

    • Juanita Aguirre-Patterson

Sandra Goff Memorial Award

Region VII

    • Lynne Aung

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Melissa Esparza (CSUB)
    • Cynthia Britt (CSUSB)

Paul Henkin Convention Scholarship<

Region VII

    • Charlene Mangi (UCSB)

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

Region VII

    • Nicole Edwards (SDSU)

2013


Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region II

    • Janine Bauman
      Franklin – McKinley School District

Region III

    • Mary Oates
      Central Unified School District

Region IV

    • Jeannine Topalian
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Jessica Silberling
      Palos Verdes Peninsula Unified School District

Region VII

    • Jessica Coleman
      San Diego Unified School District

Region VIII

    • Kristine Sourbeer
      Simi Valley Unified School District

Region IX

    • Libby Barnish
      Green Dot Schools

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Ashley M. Mayworm and Dr. Jill D. Starkey
      University of California at Santa Barbara

Paul Henkin Convention Scholarship

    • Ashley M. Mayworm
      University of California at Santa Barbara

Cultural and Linguistic Diversity Scholarships

    • Stephanie Bernal, Chapman University
      & Vi Tuong Nguyen, San Diego State University

 

2012


Sandra Goff Memorial Award

Region IX

    • Dr. Stephen Brock
      California State University, Sacramento

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Dana Zapanta
      Sonoma County Office of Education

Region III

    • Amy Balmanno
      Fresno Unified School District

Region IV

    • Peter Adzhyan
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Karen Evans
      Long Beach Unified School District

Region VIII

    • Rosemary Napoleon
      Lancaster School District

Region IX

    • Cynthia Olaya
      Huntington Beach Union High School District

Region X

    • Vanessa Adams
      San Juan Unified School District

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Jennica Rebelez and Michael Furlong
      University of California at Santa Barbara

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • LaShante Smith-Copeland, California State University, Sacramento
      & Boa Xiong, San Diego State University

 

2011


Sandra Goff Memorial Award

    • Rose DuMond
      Fremont Union High School District

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Dana Zapanta
      Sonoma County Office of Education

Region II

    • Claudia Blodgett
      Evergreen School District

Region III

    • Jessica Yergat
      Central Unified School District

Region IV

    • Janet “Jay” Jackson
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Shelley Cassidy
      Long Beach Unified School District

Region VII

    • Sally Ritter
      Cajon Valley Unified School District

Region VIII

    • Mary Truax
      Oxnard School District

Region IX

    • Sergio Wong
      Santa Ana Unified School District

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Won-Fong Lau, Karina Ortega and Jill Sharkey,
      University of California at Santa Barbara

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Supieri Siprasoeuth,
      Chapman University

 

2010


Sandra Goff Memorial Award

    • Dr. Glenn Schumacher
      Hemet Unified School District

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Pam Moulton
      Windsor Unified School District

Region II

    • Kit Galvin
      Evergreen School District

Region III

    • Sherry Fritts
      Central California Diagnostic Center

Region IV

    • Seble Gebremedhin
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Rebecca Davidson
      Long Beach Unified School District

Region VI

    • Rob Pearson
      Yucaipa-Calimesa Joint Unified School District

Region VII

    • Marcus Jackson
      Chula Vista Elementary School District

Region VIII

    • John Shallenberger
      Ojai Unified School District

Region IX

    • Vhenus Belisle
      Los Alamitos Unified School District

Region X

    • Dana Adams
      Tahoe-Truckee Unified School District

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Karen Orellana
      Loyola Marymount University (Second year)

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Dr. R. Brett Nelson
    • Rebecca Harmon
    • Kristy Evans
    • Kelly Graham-Flores
      California State University, San Bernardino

 

2009


Sandra Goff Memorial Award

    • Dr. Brian P. Leung
      Professor
      Loyola Marymount University

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Dr. Mary Ann Carpenter
      Sonoma County SELPA

Region II

    • Laurie Berberian
      Fremont Unified School District

Region III

    • Shant Avakian
      Central Unified School District

Region IV

    • Irene Ramos
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Dr. Tiffany Brown
      Long Beach Unified School District

Region VII

    • Ann Stanfield
      Oceanside Unified School District

Region VIII

    • Dr. Linda Vandaveer
      Simi Valley Unified School District

Region X

    • Christine Freni
      Stockton Unified School District

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Karen Orellana
      Loyola Marymount University

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Heather Wheeler, graduate intern, California State University, San Bernardino
    • Dr. R. Brett Nelson
    • Diana L. Nelson
    • Dr. Tony Wu

 

2008


Sandra Goff Memorial Award

    • Judith McBride, Ph.D.
      Long Beach Unified School District (retired)
      California State University, Long Beach

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Michelle Fourré
      Sonoma County SELPA

Region II

    • Jennifer Simmons
      Northern California Diagnostic Center
      California Department of Education

Region III

    • Victoria Silva Reed
      Central Unified School District

Region IV

    • Michelle Moelle-Deeb
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Jeanne Anne Carriere
      Long Beach Unified School District

Region VI

    • Christie Erwin
      Riverside Unified School District

Region VII

    • Clarisa M. Gómez
      Sweetwater Union High School District

Region IX

    • Christine J. Marsden
      Placentia Yorba Linda Unified School District

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Jill K. Sharkey, Ph.D.
    • Diane Tanigawa
      University of California at Santa Barbara
    • Janay B. Sander
    • Roger Olivarri
      University of Texas at Austin

Cultural and Linguistic Diversity Scholarships

    • Cyndi Hsiao
      Loyola Marymount University, Los Angeles
    • Kimberly Victoria de Deaux
      Loyola Marymount University, Los Angeles
    • Lalita K. Paranatantiri
      Chapman University, Orange
    • Pauline Pak Lam Fong
      California State University, Los Angeles
    • Anny Yi-Chieh Wu
      California State University, Sacramento

 

2007


Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Jude Power
      Humboldt County Office of Education

Region II

    • Jennifer Rocabado
      Evergreen School District

Region III

    • Alecia Paliughi
      Fresno County Office of Education

Region IV

    • Troy Xavier Leonard
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Tom Sopp
      Long Beach Unified School District

Region VI

    • Robert Soikkeli
      Riverside Unified School District

Region VII

    • Margaret A. Sedor
      Sweetwater Union High School District

Region VIII

    • Adrienne Lostaunau
      Oxnard Elementary School District

Region IX

    • Mary Merchant
      Tustin Unified School District

Region X

    • Clarice Ward
      Manteca Unified School District

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Michael Furlong
    • Jill Sharkey
    • Diane Tanigawa
    • Erika C. Felix
      University of California at Santa Barbara

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Enrique Saldana
      Loyola Marymount University

 

2006


Sandra Goff Memorial Award

    • Brent Duncan, Ph.D.
      Humboldt State University

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region II

    • Renee Dawson
      Diagnostic Center, Northern California

Region III

    • Christina Borges
      Central Unified School District

Region IV

    • Karissa Reese
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Mary Ann Seng
      Long Beach Unified School District

Region VII

    • Linda Scarpa
      Poway Unified School District

Region VIII

    • Judy Greycloud
      Oxnard Unified School District

Region IX

    • Debra Robertson
      Santa Ana Unified School District

Region X

    • Clinton Lukeroth
      Stockton Unified School District

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Sarita Garcia
      California State University, Long Beach

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Robert Douk
      California State University, Los Angeles (continuing)
    • Carmen Haydee Ortez
      Loyola Marymount University, Los Angeles
    • Diane Akiko Tanigawa
      University of California at Santa Barbara
    • Monica C. Pimentel
      Loyola Marymount University, Los Angeles

 

2005


Sandra Goff Memorial Award

    • Alnita Dunn, Ph.D.
      Los Angeles Unified School District

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Connie Freeman
      Bennett Valley Union School District

Region II

    • Joanne Simonson
      Pacifica School District
    • Connie Hilton
      Oak Grove School District

Region IV

    • Geraldine Kenyon
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Marcie Roussos
      Long Beach Unified School District

Region VIII

    • Christopher Jones
      William S. Hart Union High School District

Region IX

    • Elisabeth Peterson
      Anaheim City School District
    • Newell Phelps
      Anaheim City School District

Region X

    • Kelley Ballard
      Sacramento City Unified School District

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Danielle Edelston
      University of California at Riverside

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Robert Douk
      California State University, Los Angeles (continuing)
    • San-Hee Kim
      California State University, Los Angeles
    • Sarita Garcia
      California State University, Long Beach

 

2004


Sandra Goff Memorial Award

Richard Lieberman
Los Angeles Unified School District

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Chris Byrne
      Arcata School District

Region IV

    • Chris Ellis
      Los Angeles Unified School District
    • Linda Von Dulm
      Los Angeles Unified School District

Region V

    • Brandon Gamble
      Long Beach Unified School District

Region VII

    • Rhonda Cash
      National School District

Region VIII

    • Jenny Jones
      Conejo Valley Unified School District

Region IX

    • Milt Irvine
      Anaheim School District

Region X

    • Dyana Vukovich
      Vallejo City Unified School District
    • Terry Herink
      Lodi Unified School District

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Jill Sharkey, Ph.D., NCSP
    • Michael Furlong, Ph.D., NCSP
    • Shane R. Jimerson, Ph.D., NCSP
    • Gale Morrison, Ph.D., NCSP
      University of California at Santa Barbara

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Robert Douk
      California State University, Los Angeles
    • Cynthia Olaya
      Chapman University

 

2003


Sandra Goff Memorial Award

    • Jim Russell
      San Carlos School District

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Melinda Susan
      Sonoma County Office of Education

Region II

    • Phoebe Howard
      Diagnostic Center North of the California Department of Education
    • Mydzung Bui
      Santa Clara High School

Region III

    • Donald J. Asbridge
      Taft Union High School District

Region IV

    • Christine Toleson
      Los Angeles Unified School District

Region VI

    • Scott Hansen
      Hesperia Unified School District

Region VII

    • Lee Albertoni
      Oceanside Unified School District
    • Bruce Dake
      San Diego Unified School District

Region VIII

    • Steve Tobey
      Oxnard School District

Region IX

    • Russell Griffiths
      Orange County Office of Education’s Division of Alternative Education

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Kathryn M. O’Brien, Ph.D.
    • Shane R. Jimerson, Ph.D.
    • Jill D. Saxton, M.Ed.
    • Andrew G. Sia, M.E.
    • Jennifer Beniot
      University of California at Santa Barbara

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Sylvia Kim
      California State University, Northridge
    • Maricela Munoz
      California State University, Los Angeles

 

2002


Sandra Goff Memorial Award

    • For Outstanding Contributions to School Psychology
      Betty Henry

Region II

    • Kathy Decker
      Hayward Unified School District
    • Nandini Verma
      Hayward Unified School District

Region III

    • Steven Shapiro
      Kern County Superintendent of Schools

Region IV

    • Verna Suarez
      Los Angeles Unified School District
    • Dr. Rhonda Solomon
      Los Angeles Unified School District

Region VI

    • Dr. David Helm
      Temecula Valley Unified School District

Region VII

    • Martchen Dickson-Cooper
      San Diego Unified School District

Region VIII

    • Elvida “Vida” Martinez
      Oxnard Elementary School District

Region IX

    • Elena Alvarez
      Placentia-Yorba Linda Unified School District

Region X

    • Raquel Dow
      Lodi Unified School District

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Wilda Laija, Ph.D.
      California State University, Northridge

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Gar-Lyn Crystal Calhoun
      California State University, Los Angeles

2001

 


Sandra Goff Memorial Award

    • Michael Furlong, Ph.D.

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Lynn Hartley
      Eureka City Schools and Humboldt State University
    • Amy Cohen Hoover
      Santa Rosa City Schools

Region IV

    • Jan Murdock
      Los Angeles Unified School District

Region VI

    • Ken Wesson, Ph.D.
      Menifee Union School District

Region VII

    • Robert Lynch, Ph.D., NCSP
      San Diego City Schools

Region VIII

    • Melissa Herndon Sanders
      Oxnard School District

Michael Goodman Memorial Research Award

    • Tammy Forrest
      Salinas City Elementary School District

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship Award

    • Lan Thi Nguyen-Gomez

 

2000


Sandra Goff Memorial Award

    • Jonathan Sandoval
    • University of California, Davis

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Alan Murakami
    • Twin Hills Union Elementary School District

Region II

    • Richard Morriss, Ph.D.
    • Monterey Peninsula Unified School District (retired)
    • Rose DuMond
    • Campbell Union High School District

Region VII

    • Ross Zatlin
    • Sweetwater Unified School District
    • Harvey Baron
    • San Diego Unified School District.

Region VIII

    • Carl Totton, Ph.D.
    • California State University, Northridge

Region X

    • Mary Caruso
    • Lodi Unified School District

Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    • Bonita Harshita Sharma
    • University of California, Santa Barbara
    • Heidi Moore
    • Humboldt State University

 

1999


Sandra Goff Memorial Award

    • Marcia Boden
    • Grant Joint Union High School District,

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Ariela Harber
    • Waugh School District

Region II

    • Jane Osborn, Ph.D.,
    • Redwood City School District.

Region III

    • Cindy Henry
    • Manteca Unified School District

Region IV

    • Richard Lieberman
    • Los Angeles Unified School District

Region VI

    • Dennis Mori
    • Hemet Unified School District.

Region VII

    • Jan McDaid, Ph.D.,
    • San Diego Unified School District

Region X

    • Susan Firestone
    • Grant Joint Union High School District.

 

1998


Sandra Goff Memorial Award

    • Pauline Theodore
    • San Diego Unified School District

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Lois Donaghey
    • Cotati-Rohnert Park School District

Region III

    • Timothy VanderVeen
    • Greenfield Union School District

Region VI

    • Susan Eldred, Ph.D.
    • Riverside Unified School District
    • Leo Perkins, Ed.Dv San Bernardino Unified School District

Region VII

    • Janice Lau
    • El Centro School District
    • Deanne Monte
    • Vista Unified School District

Region VIII

    • Barbara Lewis Mill
    • Santa Paula Elementary School District

Region X

    • Sharon Lewis
    • Lodi Unified School District

 

1997


Sandra Goff Memorial Award

    • Leland Huff
    • Huntington Beach Unified High School District

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region VI

    • Ray Easler, Ph.D.
    • Riverside County Special Education Local Plan Area
    • Deanne Johnson
    • Temecula Valley Unified School District

Region VII

    • Lynne Aung
    • Carlsbad Unified School District
    • Michele Bronson
    • San Diego City Schools

Region VIII

    • Lawrence Beckett
    • Oxnard Elementary School District

Region X

    • Dr. Stephen Brock
    • Lodi Unified School District
    • Judith Speed, Ph.D.
    • Fairfield-Suisun Unified School District

Research Award

    • Barbara D’Incau
    • Ventura County

 

1996


Sandra Goff Memorial Award

    • Susan Goldman

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region II

    • Gayle Lombardi, Orinda Elementary School District
    • John Laughlin, Contra Costa County Office of Education

Region III

    • Leslie Schwartz, Clovis Unified School District
    • Michelle Andre, Atascadero School District
    • Tracy Manzoni-Anderson, Empire Elementary School District

Region IV

    • Marian Schiff, Los Angeles Unified School District
    • Ron Lay, Ventura Unified School District

Region V

    • Judith Burkhartsmeyer, Simi Valley Unified School District
    • Sherry Holt-Burgos, Lancaster School District
    • Ronald Avery, Lynwood Unified School District

Region VI

    • Steven Valez, Fullerton School District
    • Ruben Lopez, Moreno Valley Unified School District

Region VII

    • Gail Voloshen, San Diego County Office of Education
    • Gregory Armhe, Oceanside Unified School District

Outstanding Research Award

    • Kelly J. Bentz

 

1995


Researcher of the Year

    • Kelly J. Bentz
    • 1993

Researcher of the Year

    • Susan Clare
    • 1986

Sandra Goff Award

    • Ruth Allen
    • Fresno County

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region II

    • Betty Will
    • Yvonne O’Neill

Region III

    • Sybil Kline

Region IV

    • Judy Ransdell
    • Ralph Jones

Region V

    • Warren Ebner

Region VI

    • Andrew Taylor

Region VII

    • Charles Nicholson, Jr.

 

1985


Sandra Goff Memorial Award

  • Nadine Lambert

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Erle Culpepper

Region II

    • Ted Rosshirt

Region III

    • Randall Ranes

Region IV

    • Isadore Breaux

Region V

    • Pamela Moore

Region VI

    • Diana Wheeler

Region VII

    • Pauline Theodore

Outstanding Research Award

    • Jeffrey Owen
    • 1984

Sandra Goff Memorial Award

    • For Outstanding Contributions to School Psychology
    • Milton Wilson

Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

Region I

    • Maybelle Currier

Region II

    • Mansie Yue

Region III

    • Barbara Edell

Region IV

    • Rhondi Bloom
    • Diane Perry

Region V

    • Robert Elliott

Region VI

    • Clintie Linkhart

Region VII

    • Pamela Kindig

Outstanding Research Award

    • Sylvia Monheit

Other Sandra Goff Memorial Award Winners

    • Dwight Goodman
    • Loeb Aronin
    • Lee Sheldon
    • Barbara Thomas
    • Jean Ramage
    • Edward Schlossman
    • J. Richard Russo
    • Shirley Morano
    • Patricia Hewitt
    • Marcia Boden
    • Pauline Theodore

Other Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    • Ruth Allen
    • Anthony Anderson
    • Mike Armh3
    • Diane Ashton
    • Barbara Badham
    • Emmanuel Barbara
    • Jim Barnes
    • Nancy Belucci
    • Marcia Boden
    • Melvin Bowers
    • Kathy Bregder
    • Douglas Brown
    • Linda Bruno
    • Patrick Buckus
    • Lori Burns
    • Marilyn Burns
    • Rich Cable
    • Don Calhoun
    • Linda Calvin
    • Josephine Carpignano
    • Mildred Cohen
    • Joyce Compton
    • Jody Cook
    • Ora May Crane
    • Kathleen Croy
    • Pam Dahl
    • Lang Dana
    • Jack Danielson
    • Elleen Denahy
    • Diane diBari
    • Diane D’Agostino
    • Peter Duffy
    • Alnita Dunn
    • Werner Epp
    • Sherrie Epstein
    • Edythe Eymann
    • Patilu Farquharson
    • Heidi Franke
    • Michael Furlong
    • Julius Gaines
    • Annette Gebb
    • Michael Geisser
    • Helen Ginoza
    • Christopher Glover
    • Allan Gold
    • Susan Goldman
    • Frida Goldstein-Friend
    • Michael Goodman
    • Jeanne Gragg
    • Nancy Gronroos
    • Ondine Gross
    • Bill Guest
    • Louie Hance
    • Ellen Hemink
    • Moana Hendricks
    • Betty Henry
    • Bianca Hirsch
    • Jim Hite
    • Lee Huff
    • Deborah Jones
    • Dolly Kaplan
    • Roberta Kohrt
    • Arthur Kraft
    • Ed Kueffer
    • Jill Kuli
    • Evelyn LaTorre
    • Tonya Lien
    • H. Wayne Light
    • Maxine Labben
    • Linda Long
    • Pamela Louderback
    • Barbara MacNiel
    • Patrick Madden
    • Carlos Manrique
    • Virginia Maulfair
    • Roger McGookin
    • Patricia McGovern
    • Robyn McGrath
    • Anna Minton
    • Patricia Morales
    • Shirley Morano
    • Sharon Moxley
    • Kerry Murphree
    • Vikki Nabozny
    • Carol Nipp
    • Ilana Novak
    • William O’Brien
    • Mary Alice Olguin
    • Jane Pace
    • Stanley Pace
    • Warren Palmquist
    • Janet Paulus
    • Ted Perry
    • William Pettus
    • Thomas Prinz
    • David Ragsdale
    • Gene Ramos
    • Elizabeth Rebensdorf
    • Arthur Reifman
    • Donna Reisbeck
    • Bradford Rice
    • Betts Rivet
    • Marguerite Robinson
    • Kenneth Robison
    • Dorothy Rosenberger
    • Alice Ruzicka
    • Glenn Schumacher
    • David Scott
    • Rick Sheviakov
    • Eloise Shields
    • Christina Smith
    • Manuel Smith
    • Timothy Smith
    • Ann Sprague
    • William St. Johns
    • Elinor Stallard
    • Lillian Stillwell
    • David Stoffel
    • Carol Stone
    • Joe Stradley
    • Mary Tarail
    • Ronald Taylor
    • Terry Tibbetts
    • Jim Thomas
    • Ken Thomas
    • Carolyn Urbanski
    • Mark Varney
    • Norman Weed
    • Bonnie Wendt
    • Walter Wheeler
    • Jane Williams
    • Tamara Wood

If you do not see your name listed, please contact Member Services.