2019


Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

  • Ilene Uriate

Suzanne Fisher Leadership Award

  • Christopher Jones

Nadine Lambert Outstanding School Psychologist Award

  • Region III: Julia Picher
  • Region V: Miyera Cervantes
  • Region V: Chelsea Gallucci
  • Region X: Maureen Schroeder

Paul Henkin Scholarship

  • Jessica Danielle Allen, 1st Year Psychologist
  • Lakhvir Kaur, Student

Michael Goodman Award

  • Ruiwen Zheng, MA
  • Valencia Youkhanna, MA
  • Anacary Ramirez

2018


Sandra Goff Award

  • Brandon Gamble, Dean of Student Success & Associate Professor Psychology, Oakwood University, Huntsville, AL
  • Suzanne Fisher Award

    • Barbara Thomas

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologist Award winners

    • Region I: Zenia Horning, Healdsburg Unified School District
    • Region II: Laura Whitmore, Santa Clara Unified School District
    • Region III: Nelarie Romo, Riverbank Unified School District
    • Region IV: Susan Mora and Victoria Ruffin, Los Angeles Unified School District
    • Region V: Jana Baker, Long Beach Unified School District
    • Region VI: Terri Foster, Hemet Unified School District
    • Region VII: Sergio Appel, San Diego Unified School District
    • Region VIII: Michelle Iraheta Canales, Simi Valley Unified School District
    • Region IX: Gabriela Eisenberg, Saddleback Valley Unified School District
    • Region X: Antonia “Toni” Minoletti, Elk Grove Unified School District

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship winners

    • Shameeka Lewis, San Diego State University

    Paul Henkin Scholarship winners

    • Professional award: Wendy Gutierrez, Buttonwillow Union School District
    • Student award: Amanda Whiteley, San Diego State University

    Michael Goodman Award winner

    • Jennifer Dowlan Steen, San Diego State University

    2017


    Sandra Goff Award

    • Doug Siembieda

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologist Award winners

    • Region I: Christa Forslund, West Sonoma County High School District
    • Region II: Dr. Allan Gold, Reed Union School District
    • Region III: Kelly Hawkins, Fresno Unified School District
    • Region IV: Sharon Williams, Los Angeles Unified School District
    • Region V: Joseph Rubio, Downey Unified School District
    • Region VI: Carla Cruise, San Bernardino City Unified School District
    • Region VII: H. Orletta Nguyen, San Diego Unified School District
    • Region VIII: Katie Aeschleman, Conejo Valley Unified School District
    • Region X: Kimberley Robinson, Stockton Unified School District

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship winners

    • Jenna Palacios, San Diego State University

    Paul Henkin Scholarship/Suzanne Fisher winners

    • Student award: Andrew Newcombe, San Diego State University
    • Student award: Amanda Whitely, San Diego State University

    Michael Goodman Award winner

    • Miriam Andrade and Carlos Calderon, PhD, California State University, Fresno

    2016


    Sandra Goff Award

    • Dr. Michael Hass

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologist Award winners

    • Region I: Annalise Puentes, Windsor Unified School District
    • Region II: Frank Worrell, University of California, Berkeley
    • Region III: Alissa Vasquez, Fresno Unified School District
    • Region IV: Mary Barry, Los Angeles Unified School District
    • Region V: Bridgette Myers, Long Beach Unified School District
    • Region VI: Roger McCoy, Riverside County SELPA
    • Region VII: Rodrigo Enciso, San Diego Unified School District
    • Region VIII: Michelle Valdivieso, Simi Valley Unified School District
    • Region IX: Helen Fernandez, La Habra City School District
    • Region X: Manuel Penalize, Elk Grove Unified School District

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship winners

    • Jennifer Manlimos, Loyola Marymount University

    Paul Henkin/Suzanne Fisher Scholarship winners

    • Student award: Shannan Listberger, National University
    • Professional award: LaShante Smith, West Contra Costa Unified School District, Richmond

    Michael Goodman Award winner

    • Jessieann Hibbard, Sarah Babcock and Shane Jimerson, University of California, Santa Barbara

    2015


    Sandra Goff Award

    • Dr. Catherine Christo

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologist Award winners

    • Region I: Irene Chang Windsor Unified School District
    • Region III: Tim Conway Fresno Unified School District
    • Region IV: Beth Kauffman Los Angeles School District
    • Region V: Sean Surfas TOTAL Programs
    • Region VI: Lori Pendergraft Riverside School District
    • Region VII: Kristin Makena San Diego Unified School District
    • Region VIII: Kim Charnofsky Conejo Valley Unified School District
    • Region X: Paul Teuber Elk Grove United School District

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship winners

    • Edward Rodenzo, California State University, Northridge
    • Nicole Edwards, San Diego State University

    Paul Henkin/Suzanne Fisher Scholarship winners

    • Student award: Sarah Babcock, University of California, Santa Barbara
    • Professional award: Elizabeth Echeveste, Fresno County Office of Education

    Michael Goodman Award winner

    • Rondy Yu, University of California, Santa Barbara

    2014


    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Tyson Dickinson

    Region III

      • Dedar Gill

    Region IV

      • Beverly Williams

    Region V

      • Jan Van Horn

    Region VI

      • Richard Kleindienst

    Region VII

      • Meghan Smith

    Region VIII

      • Barbara D’Incau

    Region X

      • Juanita Aguirre-Patterson

    Sandra Goff Memorial Award

    Region VII

      • Lynne Aung

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Melissa Esparza (CSUB)
      • Cynthia Britt (CSUSB)

    Paul Henkin/Suzanne Fisher Convention Scholarship<

    Region VII

      • Charlene Mangi (UCSB)

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

    Region VII

      • Nicole Edwards (SDSU)

    2013


    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region II

      • Janine Bauman
        Franklin – McKinley School District

    Region III

      • Mary Oates
        Central Unified School District

    Region IV

      • Jeannine Topalian
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Jessica Silberling
        Palos Verdes Peninsula Unified School District

    Region VII

      • Jessica Coleman
        San Diego Unified School District

    Region VIII

      • Kristine Sourbeer
        Simi Valley Unified School District

    Region IX

      • Libby Barnish
        Green Dot Schools

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Ashley M. Mayworm and Dr. Jill D. Starkey
        University of California at Santa Barbara

    Paul Henkin/Suzanne Fisher Convention Scholarship

      • Ashley M. Mayworm
        University of California at Santa Barbara

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarships

      • Stephanie Bernal, Chapman University
        & Vi Tuong Nguyen, San Diego State University

     

    2012


    Sandra Goff Memorial Award

    Region IX

      • Dr. Stephen Brock
        California State University, Sacramento

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Dana Zapanta
        Sonoma County Office of Education

    Region III

      • Amy Balmanno
        Fresno Unified School District

    Region IV

      • Peter Adzhyan
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Karen Evans
        Long Beach Unified School District

    Region VIII

      • Rosemary Napoleon
        Lancaster School District

    Region IX

      • Cynthia Olaya
        Huntington Beach Union High School District

    Region X

      • Vanessa Adams
        San Juan Unified School District

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Jennica Rebelez and Michael Furlong
        University of California at Santa Barbara

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • LaShante Smith-Copeland, California State University, Sacramento
        & Boa Xiong, San Diego State University

     

    2011


    Sandra Goff Memorial Award

      • Rose DuMond
        Fremont Union High School District

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Dana Zapanta
        Sonoma County Office of Education

    Region II

      • Claudia Blodgett
        Evergreen School District

    Region III

      • Jessica Yergat
        Central Unified School District

    Region IV

      • Janet “Jay” Jackson
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Shelley Cassidy
        Long Beach Unified School District

    Region VII

      • Sally Ritter
        Cajon Valley Unified School District

    Region VIII

      • Mary Truax
        Oxnard School District

    Region IX

      • Sergio Wong
        Santa Ana Unified School District

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Won-Fong Lau, Karina Ortega and Jill Sharkey,
        University of California at Santa Barbara

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Supieri Siprasoeuth,
        Chapman University

     

    2010


    Sandra Goff Memorial Award

      • Dr. Glenn Schumacher
        Hemet Unified School District

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Pam Moulton
        Windsor Unified School District

    Region II

      • Kit Galvin
        Evergreen School District

    Region III

      • Sherry Fritts
        Central California Diagnostic Center

    Region IV

      • Seble Gebremedhin
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Rebecca Davidson
        Long Beach Unified School District

    Region VI

      • Rob Pearson
        Yucaipa-Calimesa Joint Unified School District

    Region VII

      • Marcus Jackson
        Chula Vista Elementary School District

    Region VIII

      • John Shallenberger
        Ojai Unified School District

    Region IX

      • Vhenus Belisle
        Los Alamitos Unified School District

    Region X

      • Dana Adams
        Tahoe-Truckee Unified School District

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Karen Orellana
        Loyola Marymount University (Second year)

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Dr. R. Brett Nelson
      • Rebecca Harmon
      • Kristy Evans
      • Kelly Graham-Flores
        California State University, San Bernardino

     

    2009


    Sandra Goff Memorial Award

      • Dr. Brian P. Leung
        Professor
        Loyola Marymount University

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Dr. Mary Ann Carpenter
        Sonoma County SELPA

    Region II

      • Laurie Berberian
        Fremont Unified School District

    Region III

      • Shant Avakian
        Central Unified School District

    Region IV

      • Irene Ramos
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Dr. Tiffany Brown
        Long Beach Unified School District

    Region VII

      • Ann Stanfield
        Oceanside Unified School District

    Region VIII

      • Dr. Linda Vandaveer
        Simi Valley Unified School District

    Region X

      • Christine Freni
        Stockton Unified School District

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Karen Orellana
        Loyola Marymount University

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Heather Wheeler, graduate intern, California State University, San Bernardino
      • Dr. R. Brett Nelson
      • Diana L. Nelson
      • Dr. Tony Wu

     

    2008


    Sandra Goff Memorial Award

      • Judith McBride, Ph.D.
        Long Beach Unified School District (retired)
        California State University, Long Beach

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Michelle Fourré
        Sonoma County SELPA

    Region II

      • Jennifer Simmons
        Northern California Diagnostic Center
        California Department of Education

    Region III

      • Victoria Silva Reed
        Central Unified School District

    Region IV

      • Michelle Moelle-Deeb
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Jeanne Anne Carriere
        Long Beach Unified School District

    Region VI

      • Christie Erwin
        Riverside Unified School District

    Region VII

      • Clarisa M. Gómez
        Sweetwater Union High School District

    Region IX

      • Christine J. Marsden
        Placentia Yorba Linda Unified School District

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Jill K. Sharkey, Ph.D.
      • Diane Tanigawa
        University of California at Santa Barbara
      • Janay B. Sander
      • Roger Olivarri
        University of Texas at Austin

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarships

      • Cyndi Hsiao
        Loyola Marymount University, Los Angeles
      • Kimberly Victoria de Deaux
        Loyola Marymount University, Los Angeles
      • Lalita K. Paranatantiri
        Chapman University, Orange
      • Pauline Pak Lam Fong
        California State University, Los Angeles
      • Anny Yi-Chieh Wu
        California State University, Sacramento

     

    2007


    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Jude Power
        Humboldt County Office of Education

    Region II

      • Jennifer Rocabado
        Evergreen School District

    Region III

      • Alecia Paliughi
        Fresno County Office of Education

    Region IV

      • Troy Xavier Leonard
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Tom Sopp
        Long Beach Unified School District

    Region VI

      • Robert Soikkeli
        Riverside Unified School District

    Region VII

      • Margaret A. Sedor
        Sweetwater Union High School District

    Region VIII

      • Adrienne Lostaunau
        Oxnard Elementary School District

    Region IX

      • Mary Merchant
        Tustin Unified School District

    Region X

      • Clarice Ward
        Manteca Unified School District

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Michael Furlong
      • Jill Sharkey
      • Diane Tanigawa
      • Erika C. Felix
        University of California at Santa Barbara

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Enrique Saldana
        Loyola Marymount University

     

    2006


    Sandra Goff Memorial Award

      • Brent Duncan, Ph.D.
        Humboldt State University

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region II

      • Renee Dawson
        Diagnostic Center, Northern California

    Region III

      • Christina Borges
        Central Unified School District

    Region IV

      • Karissa Reese
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Mary Ann Seng
        Long Beach Unified School District

    Region VII

      • Linda Scarpa
        Poway Unified School District

    Region VIII

      • Judy Greycloud
        Oxnard Unified School District

    Region IX

      • Debra Robertson
        Santa Ana Unified School District

    Region X

      • Clinton Lukeroth
        Stockton Unified School District

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Sarita Garcia
        California State University, Long Beach

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Robert Douk
        California State University, Los Angeles (continuing)
      • Carmen Haydee Ortez
        Loyola Marymount University, Los Angeles
      • Diane Akiko Tanigawa
        University of California at Santa Barbara
      • Monica C. Pimentel
        Loyola Marymount University, Los Angeles

     

    2005


    Sandra Goff Memorial Award

      • Alnita Dunn, Ph.D.
        Los Angeles Unified School District

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Connie Freeman
        Bennett Valley Union School District

    Region II

      • Joanne Simonson
        Pacifica School District
      • Connie Hilton
        Oak Grove School District

    Region IV

      • Geraldine Kenyon
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Marcie Roussos
        Long Beach Unified School District

    Region VIII

      • Christopher Jones
        William S. Hart Union High School District

    Region IX

      • Elisabeth Peterson
        Anaheim City School District
      • Newell Phelps
        Anaheim City School District

    Region X

      • Kelley Ballard
        Sacramento City Unified School District

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Danielle Edelston
        University of California at Riverside

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Robert Douk
        California State University, Los Angeles (continuing)
      • San-Hee Kim
        California State University, Los Angeles
      • Sarita Garcia
        California State University, Long Beach

     

    2004


    Sandra Goff Memorial Award

    Richard Lieberman
    Los Angeles Unified School District

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Chris Byrne
        Arcata School District

    Region IV

      • Chris Ellis
        Los Angeles Unified School District
      • Linda Von Dulm
        Los Angeles Unified School District

    Region V

      • Brandon Gamble
        Long Beach Unified School District

    Region VII

      • Rhonda Cash
        National School District

    Region VIII

      • Jenny Jones
        Conejo Valley Unified School District

    Region IX

      • Milt Irvine
        Anaheim School District

    Region X

      • Dyana Vukovich
        Vallejo City Unified School District
      • Terry Herink
        Lodi Unified School District

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Jill Sharkey, Ph.D., NCSP
      • Michael Furlong, Ph.D., NCSP
      • Shane R. Jimerson, Ph.D., NCSP
      • Gale Morrison, Ph.D., NCSP
        University of California at Santa Barbara

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Robert Douk
        California State University, Los Angeles
      • Cynthia Olaya
        Chapman University

     

    2003


    Sandra Goff Memorial Award

      • Jim Russell
        San Carlos School District

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Melinda Susan
        Sonoma County Office of Education

    Region II

      • Phoebe Howard
        Diagnostic Center North of the California Department of Education
      • Mydzung Bui
        Santa Clara High School

    Region III

      • Donald J. Asbridge
        Taft Union High School District

    Region IV

      • Christine Toleson
        Los Angeles Unified School District

    Region VI

      • Scott Hansen
        Hesperia Unified School District

    Region VII

      • Lee Albertoni
        Oceanside Unified School District
      • Bruce Dake
        San Diego Unified School District

    Region VIII

      • Steve Tobey
        Oxnard School District

    Region IX

      • Russell Griffiths
        Orange County Office of Education’s Division of Alternative Education

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Kathryn M. O’Brien, Ph.D.
      • Shane R. Jimerson, Ph.D.
      • Jill D. Saxton, M.Ed.
      • Andrew G. Sia, M.E.
      • Jennifer Beniot
        University of California at Santa Barbara

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Sylvia Kim
        California State University, Northridge
      • Maricela Munoz
        California State University, Los Angeles

     

    2002


    Sandra Goff Memorial Award

      • For Outstanding Contributions to School Psychology
        Betty Henry

    Region II

      • Kathy Decker
        Hayward Unified School District
      • Nandini Verma
        Hayward Unified School District

    Region III

      • Steven Shapiro
        Kern County Superintendent of Schools

    Region IV

      • Verna Suarez
        Los Angeles Unified School District
      • Dr. Rhonda Solomon
        Los Angeles Unified School District

    Region VI

      • Dr. David Helm
        Temecula Valley Unified School District

    Region VII

      • Martchen Dickson-Cooper
        San Diego Unified School District

    Region VIII

      • Elvida “Vida” Martinez
        Oxnard Elementary School District

    Region IX

      • Elena Alvarez
        Placentia-Yorba Linda Unified School District

    Region X

      • Raquel Dow
        Lodi Unified School District

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Wilda Laija, Ph.D.
        California State University, Northridge

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Gar-Lyn Crystal Calhoun
        California State University, Los Angeles

    2001

     


    Sandra Goff Memorial Award

      • Michael Furlong, Ph.D.

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Lynn Hartley
        Eureka City Schools and Humboldt State University
      • Amy Cohen Hoover
        Santa Rosa City Schools

    Region IV

      • Jan Murdock
        Los Angeles Unified School District

    Region VI

      • Ken Wesson, Ph.D.
        Menifee Union School District

    Region VII

      • Robert Lynch, Ph.D., NCSP
        San Diego City Schools

    Region VIII

      • Melissa Herndon Sanders
        Oxnard School District

    Michael Goodman Memorial Research Award

      • Tammy Forrest
        Salinas City Elementary School District

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship Award

      • Lan Thi Nguyen-Gomez

     

    2000


    Sandra Goff Memorial Award

      • Jonathan Sandoval
      • University of California, Davis

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Alan Murakami
      • Twin Hills Union Elementary School District

    Region II

      • Richard Morriss, Ph.D.
      • Monterey Peninsula Unified School District (retired)
      • Rose DuMond
      • Campbell Union High School District

    Region VII

      • Ross Zatlin
      • Sweetwater Unified School District
      • Harvey Baron
      • San Diego Unified School District.

    Region VIII

      • Carl Totton, Ph.D.
      • California State University, Northridge

    Region X

      • Mary Caruso
      • Lodi Unified School District

    Cultural and Linguistic Diversity Scholarship

      • Bonita Harshita Sharma
      • University of California, Santa Barbara
      • Heidi Moore
      • Humboldt State University

     

    1999


    Sandra Goff Memorial Award

      • Marcia Boden
      • Grant Joint Union High School District,

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Ariela Harber
      • Waugh School District

    Region II

      • Jane Osborn, Ph.D.,
      • Redwood City School District.

    Region III

      • Cindy Henry
      • Manteca Unified School District

    Region IV

      • Richard Lieberman
      • Los Angeles Unified School District

    Region VI

      • Dennis Mori
      • Hemet Unified School District.

    Region VII

      • Jan McDaid, Ph.D.,
      • San Diego Unified School District

    Region X

      • Susan Firestone
      • Grant Joint Union High School District.

     

    1998


    Sandra Goff Memorial Award

      • Pauline Theodore
      • San Diego Unified School District

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Lois Donaghey
      • Cotati-Rohnert Park School District

    Region III

      • Timothy VanderVeen
      • Greenfield Union School District

    Region VI

      • Susan Eldred, Ph.D.
      • Riverside Unified School District
      • Leo Perkins, Ed.Dv San Bernardino Unified School District

    Region VII

      • Janice Lau
      • El Centro School District
      • Deanne Monte
      • Vista Unified School District

    Region VIII

      • Barbara Lewis Mill
      • Santa Paula Elementary School District

    Region X

      • Sharon Lewis
      • Lodi Unified School District

     

    1997


    Sandra Goff Memorial Award

      • Leland Huff
      • Huntington Beach Unified High School District

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region VI

      • Ray Easler, Ph.D.
      • Riverside County Special Education Local Plan Area
      • Deanne Johnson
      • Temecula Valley Unified School District

    Region VII

      • Lynne Aung
      • Carlsbad Unified School District
      • Michele Bronson
      • San Diego City Schools

    Region VIII

      • Lawrence Beckett
      • Oxnard Elementary School District

    Region X

      • Dr. Stephen Brock
      • Lodi Unified School District
      • Judith Speed, Ph.D.
      • Fairfield-Suisun Unified School District

    Research Award

      • Barbara D’Incau
      • Ventura County

     

    1996


    Sandra Goff Memorial Award

      • Susan Goldman

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region II

      • Gayle Lombardi, Orinda Elementary School District
      • John Laughlin, Contra Costa County Office of Education

    Region III

      • Leslie Schwartz, Clovis Unified School District
      • Michelle Andre, Atascadero School District
      • Tracy Manzoni-Anderson, Empire Elementary School District

    Region IV

      • Marian Schiff, Los Angeles Unified School District
      • Ron Lay, Ventura Unified School District

    Region V

      • Judith Burkhartsmeyer, Simi Valley Unified School District
      • Sherry Holt-Burgos, Lancaster School District
      • Ronald Avery, Lynwood Unified School District

    Region VI

      • Steven Valez, Fullerton School District
      • Ruben Lopez, Moreno Valley Unified School District

    Region VII

      • Gail Voloshen, San Diego County Office of Education
      • Gregory Armhe, Oceanside Unified School District

    Outstanding Research Award

      • Kelly J. Bentz

     

    1995


    Researcher of the Year

      • Kelly J. Bentz
      • 1993

    Researcher of the Year

      • Susan Clare
      • 1986

    Sandra Goff Award

      • Ruth Allen
      • Fresno County

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region II

      • Betty Will
      • Yvonne O’Neill

    Region III

      • Sybil Kline

    Region IV

      • Judy Ransdell
      • Ralph Jones

    Region V

      • Warren Ebner

    Region VI

      • Andrew Taylor

    Region VII

      • Charles Nicholson, Jr.

     

    1985


    Sandra Goff Memorial Award

    • Nadine Lambert

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Erle Culpepper

    Region II

      • Ted Rosshirt

    Region III

      • Randall Ranes

    Region IV

      • Isadore Breaux

    Region V

      • Pamela Moore

    Region VI

      • Diana Wheeler

    Region VII

      • Pauline Theodore

    Outstanding Research Award

      • Jeffrey Owen
      • 1984

    Sandra Goff Memorial Award

      • For Outstanding Contributions to School Psychology
      • Milton Wilson

    Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

    Region I

      • Maybelle Currier

    Region II

      • Mansie Yue

    Region III

      • Barbara Edell

    Region IV

      • Rhondi Bloom
      • Diane Perry

    Region V

      • Robert Elliott

    Region VI

      • Clintie Linkhart

    Region VII

      • Pamela Kindig

    Outstanding Research Award

      • Sylvia Monheit

    Other Sandra Goff Memorial Award Winners

      • Dwight Goodman
      • Loeb Aronin
      • Lee Sheldon
      • Barbara Thomas
      • Jean Ramage
      • Edward Schlossman
      • J. Richard Russo
      • Shirley Morano
      • Patricia Hewitt
      • Marcia Boden
      • Pauline Theodore

    Other Nadine Lambert Outstanding School Psychologists

      • Ruth Allen
      • Anthony Anderson
      • Mike Armh3
      • Diane Ashton
      • Barbara Badham
      • Emmanuel Barbara
      • Jim Barnes
      • Nancy Belucci
      • Marcia Boden
      • Melvin Bowers
      • Kathy Bregder
      • Douglas Brown
      • Linda Bruno
      • Patrick Buckus
      • Lori Burns
      • Marilyn Burns
      • Rich Cable
      • Don Calhoun
      • Linda Calvin
      • Josephine Carpignano
      • Mildred Cohen
      • Joyce Compton
      • Jody Cook
      • Ora May Crane
      • Kathleen Croy
      • Pam Dahl
      • Lang Dana
      • Jack Danielson
      • Elleen Denahy
      • Diane diBari
      • Diane D’Agostino
      • Peter Duffy
      • Alnita Dunn
      • Werner Epp
      • Sherrie Epstein
      • Edythe Eymann
      • Patilu Farquharson
      • Heidi Franke
      • Michael Furlong
      • Julius Gaines
      • Annette Gebb
      • Michael Geisser
      • Helen Ginoza
      • Christopher Glover
      • Allan Gold
      • Susan Goldman
      • Frida Goldstein-Friend
      • Michael Goodman
      • Jeanne Gragg
      • Nancy Gronroos
      • Ondine Gross
      • Bill Guest
      • Louie Hance
      • Ellen Hemink
      • Moana Hendricks
      • Betty Henry
      • Bianca Hirsch
      • Jim Hite
      • Lee Huff
      • Deborah Jones
      • Dolly Kaplan
      • Roberta Kohrt
      • Arthur Kraft
      • Ed Kueffer
      • Jill Kuli
      • Evelyn LaTorre
      • Tonya Lien
      • H. Wayne Light
      • Maxine Labben
      • Linda Long
      • Pamela Louderback
      • Barbara MacNiel
      • Patrick Madden
      • Carlos Manrique
      • Virginia Maulfair
      • Roger McGookin
      • Patricia McGovern
      • Robyn McGrath
      • Anna Minton
      • Patricia Morales
      • Shirley Morano
      • Sharon Moxley
      • Kerry Murphree
      • Vikki Nabozny
      • Carol Nipp
      • Ilana Novak
      • William O’Brien
      • Mary Alice Olguin
      • Jane Pace
      • Stanley Pace
      • Warren Palmquist
      • Janet Paulus
      • Ted Perry
      • William Pettus
      • Thomas Prinz
      • David Ragsdale
      • Gene Ramos
      • Elizabeth Rebensdorf
      • Arthur Reifman
      • Donna Reisbeck
      • Bradford Rice
      • Betts Rivet
      • Marguerite Robinson
      • Kenneth Robison
      • Dorothy Rosenberger
      • Alice Ruzicka
      • Glenn Schumacher
      • David Scott
      • Rick Sheviakov
      • Eloise Shields
      • Christina Smith
      • Manuel Smith
      • Timothy Smith
      • Ann Sprague
      • William St. Johns
      • Elinor Stallard
      • Lillian Stillwell
      • David Stoffel
      • Carol Stone
      • Joe Stradley
      • Mary Tarail
      • Ronald Taylor
      • Terry Tibbetts
      • Jim Thomas
      • Ken Thomas
      • Carolyn Urbanski
      • Mark Varney
      • Norman Weed
      • Bonnie Wendt
      • Walter Wheeler
      • Jane Williams
      • Tamara Wood

If you do not see your name listed, please contact Member Services.